NUR Travel është një agjenci turistike kryesisht e dedikuar për të ofruar shërbime të jashtëzakonshme për besimtarët myslimanë për pelegrinazhet e tyre të Haxhit dhe Umres. Misioni ynë i ka rrënjët në sigurimin që udhëtimet tuaja të shenjta të përputhen me mësimet e Kuranit dhe traditat e Profetit Muhamed, paqja qoftë mbi të.

+41 76 244 28 43
Baronrain 6a, Balsthal, Schweiz
[email protected]
Image Alt

Stamboll

Stambolli: Një udhëtim përmes kohës dhe kulturave

Mirë se vini në Stamboll, një qytet që përshkon kontinente dhe histori, duke mahnitur zemrat e udhëtarëve me bukurinë e tij të përjetshme dhe energjinë e gjallë. Ndërsa dilni në rrugët e tij, do ta gjeni veten të zhytur në një përzierje kulturash, ku Lindja takohet me Perëndimin, e lashta takohet me modernen dhe tradita ndërthuret me inovacionin. Bashkohuni me ne në një eksplorim të Stambollit, një qytet që nuk dështon kurrë të lërë gjurmë të pashlyeshme tek ata që përjetojnë këtë vend.

Mrekullitë historike:

Stambolli është një libër historik i gjallë, me çdo cep që zbulon tregime të perandorive, pushtimeve dhe evolucionit. Hagia Sophia qëndron si një emblemë e arkitekturës, kupola e saj është dëshmi e shekujve të ndryshimeve. Xhamia Blu magjeps me punimet e saj të ndërlikuara të pllakave, ndërsa Pallati Topkapi pëshpërit sekretet e madhështisë osmane. Hipodromi i lashtë, dikur një qendër e ngjarjeve sociale dhe sportive, mbart jehonë të lavdive të së kaluarës.

Ujërat Magjepsëse:

Ngushtica e Bosforit përshkon zemrën e Stambollit, duke ofruar më shumë sesa thjesht një kalim midis kontinenteve. Nisni një lundrim për të parë horizontin e qytetit dhe mrekullitë arkitekturore të shpalosen para syve tuaj. Me ujërat e zhurmshme poshtë dhe vendet historike sipër, Bosfori ofron një paraqitje të shkurtër në shpirtin e Stambollit.

Pazaret e gjalla:

Hyni në Kapali Çarshi dhe Pazarin e Erëzave, ku ngjyrat, aroma dhe tingujt ndërthuren në një simfoni shqisore. Lërini korsitë labirintike të Kapali Çarshisë t’ju çojnë drejt thesareve, nga zanatet tradicionale te qilimat e ndërlikuar. Lejo që Pazari i Erëzave të mashtrojë shqisat tuaja me aromën e erëzave ekzotike, çajrave dhe ëmbëlsirave.

Bukuritë moderne:

Ndërsa i zhytur në histori, Stambolli është gjithashtu një qytet i përparimit dhe modernitetit. Sheshi Taksim pulson nga jeta, i rrethuar nga arkada tregtare dhe restorante. Avenue Istiklal ju fton të shëtisni mes një përzierje butiqesh, galerish dhe kafenesh. Kjo anë dinamike e Stambollit i shton shtresa identitetit të tij kompleks.

Bashkohuni me ne:

Nur Travel ju fton të përqafoni joshjen e Stambollit. Udhëtimi ynë i kuruar me kujdes përfshin pikat kryesore të qytetit, duke ju lejuar të eksploroni mrekullitë e tij historike, të përqafoni kulturën e tij dhe të krijoni kujtime që do të zgjasin një jetë. Me ekspertizën tonë dhe vëmendjen ndaj detajeve, udhëtimi juaj nëpër Stamboll do të jetë i qetë dhe pasurues.

Udhëtimet për në Stamboll:

Scan the code